måndag 25 februari 2013

Veckans bloggare: alegni in office


Hej!

Denna vecka är det jag med bloggen alegni in office som blivit utsedd till veckans bloggare. Dessvärre för bloggen en tynande tillvaro just nu, men det är kanske inte så konstigt eftersom jag bloggat sedan hösten 2007 och det känns som om jag redan visat och skrivit om allt – i flera omgångar. Jag lever dock ständigt på hoppet om att vårsolen ska bringa energi och ett nyvaknat bloggintresse.

Jag heter Ingela och bor i en skärgårdskommun i Österbotten tillsammans med min man och vår yngre son. Vår äldre son studerar i Åbo, och makens son från ett tidigare äktenskap bor i Helsingfors. Den ursprungliga tanken när bloggen föddes var att ladda upp en bild varje dag och skriva något omkring bilden, men det tog inte lång tid förrän jag – som vanligt – blev inspirerad av andra och riktade in mig på det här med inredning, som intresserat mig ända sedan jag var en liten (pojk)flicka. Jag byggde alltid hus och inredde dem med min favoritleksak legoklossarna. Mitt problem när det kommer till inredning är att jag är väldigt lättpåverkad av trender, så väggfärger, möbler och prylar byts ut alltför ofta. Enligt vissa, hehe. På grund av min ombytlighet köper vi sällan dyra märkesvaror, utan försöker köra med budgetvarianter och hemmabyggen så långt det går.
När andan faller på bloggar jag också om mat och bakverk.

På sommaren handlar bloggen också om vårt sommarparadis ute i Kvarken och om vår trädgård. Förr kallade jag den för s.k. trädgård, för innan jag började läsa bloggar trodde jag att en trädgård måste ha både en bakomliggande tanke och struktur. I dag vet jag bättre, och vår trädgård är en sådan som har varken det ena eller den andra, men nog en hel del trevliga detaljer.



Förra veckans bloggare ställde frågan: Varför heter din blogg som den gör?

Bloggnamnet hittade jag på redan på ett annat forum, en tid innan den här bloggen föddes. Alegni är mitt namn baklänges, in office heter den för att jag oftast sitter på mitt kontor (jag jobbar hemifrån) när jag bloggar.

Min fråga till nästa veckas bloggare är: Tröttnar du på bloggar som funnits i flera år och som oundvikligen börjar upprepa sig själv eller lyckas även gamla godingar hålla kvar ditt intresse år efter år?

Då ska jag be att få tacka för min stund i rampljuset här i vårt samlingsrum och önska er en trevlig vecka.

Soliga hälsningar från

Alegningela (som väntar sig takdropp också i dag)

lördag 23 februari 2013

Utlottning!

Man kan vinna en "korg"

Här är det återbruk av diskmedelsbytta! Ena sidan av byttan är bortsågad och så har jag sytt ett löstagbart överdrag med många fickor att ha tillbehör i.

"Korgen" kan användas som handarbetskorg eller varför inte som piknik-korg. 

Tävlingen pågår till den 24:de mars!

Här hittar du tävlingen!


Välkommen att delta i utlottningen! H. Tilda

tisdag 19 februari 2013

Veckans bloggare: Tedags hos Tant Ninette



Hejsan!

Veckans bloggare denna vecka är jag, Ninette, med bloggen Tedags hos Tant Ninette. För snart fem år sedan internetshoppade min man och jag vårt drömhus i södra Finland och flyttade tillbaks till Finland efter en liten detour till Köpenhamn på nästan 7 år. Sen dess har vi hållit på och renoverat på huset som fortfarande inte är klart, men som mer och mer ser ut som vi tänkte oss.



Vi hann bli lite ”miljöskadade” i Danmark och förutom en förkärlek för dansk öl så hämtade vi också med oss från Danmark en kärlek till färger och mönster vilket märks i vår inredning. Vår inredning är en mix av än det ena och än det andra, en nypa dansk mönsterkärlek, en nypa finsk bonderomantik och en stor nypa av det som jag helt enkelt kallar tantsmak. Tanter – det är grejer det! En tant sparar och har och tänker på det sättet både på miljön och plånboken, och kanske till och med mer kreativt på kuppen. 



På grund av en rätt så tunn plånbok så har jag varit tvungen att vara mycket mer kreativ än jag från början hade tänkt mej, och det är tur det! På det sättet har vi fått egengjorda tapeter i både köket, vardagsrummet och sovrummet, och massor av egengjorda lampskärmar och annat pyssel, både stort och smått.



Sen jag var liten har jag haft lite tantig smak ibland, åtminstone när man frågade mina äldre släktingar (som ofta har kul åt allt skräp som jag släpar med mej hem eller köper på loppis!), och därför skojade dom ibland och kallade mej för ”Tant Ninette”. När jag så äntligen startade min egen blogg så tog jag namnet därifrån.



Du är varmt välkommen att hälsa på mej och min lilla blogg – Tedags hos Tant Ninette!

Förra veckans fråga lyder såhär: Vad tycker du är det bästa med att blogga?

Ja, det är verkligen en superenkel fråga att besvara – det bästa med att blogga är helt klart den sociala biten, alla nya vänner man får via bloggen, all inspiration som man utbyter och alla nya tankar och idéer man får när man får kommentarer. Det har verkligen gett mej otroligt mycket att börja blogga och på det sättet få ett fönster ut till omvärlden. Ibland blir det rätt så ensamt när man är hemma med barn, så att på det här sättet komma ut i världen och få nya kontakter som kanske är i samma situation som man själv är verkligen guld värd.



Så en fråga till följande bloggare:  Varför heter din blogg som den gör?

Det var det från mej det, ha en skön vecka och hoppas du får många inspirationskickar både hemma hos mej och alla andra sköna finlandssvenska inredningsbloggar!

hälsningar
Tant Ninette

söndag 17 februari 2013

Nya medlemmar & SWAP-dags

Hejsan alla fisve-bloggare!

Hoppas ni alla har det bra och njuter av det vackra vintervädret.

Två nya bloggar har blivit medlemmar av Fisve-bloggen:


Kul att ni vill finnas med på vår lista!




Åter igen är det dag att dra igång vår swapp. 
Tusen tack till er alla som så flitigt deltagit i röstningen av årets teman. Mest röster fick
  • rutigt-randigt-prickigt (1.3)
  • fyndat på loppis (1.6)
  • badrum  (1.9)
  • made by me  (1.12)
Dessa är alltså årets swapteman .

*   *   *   *   *  

Vad är då en swapp?
Här kan du läsa lite mer om vad det är frågan om:


En swapp är en slags byteshandel.
Några gånger om året köper vi varsin present för 5-10 e exklusive porto. 

  Denna gång är det alltså rutigt-randigt-prickigt det handlar om.
Presenten skall vara köpt, inte alltså något som du själv gjort eller pysslat ihop! 
I starten av swappomgången får du ett mail där du tilldelas en hemlig vän 
där du får uppgift om dennes blogg och adressuppgifter. 
Försök ta reda på vad personen i fråga tycker om genom personens blogg. 
Sedan skickas presenten iväg, senast dock den 1.3. 
Då du är med och skickar ett paket till en hemlig vän - får även du ett paket i postlådan.
  
Ni som är med måste vara medlem av Fisve-bloggen .  
Alla är varmt välkomna att delta! 

NI SOM VAR MED I FÖRRA OMGÅNGEN ÄR INTE AUTOMATISKT MED NU 
utan skall anmäla ert intresse även till denna omgång!

Om du vill vara med, anmäl dig gärna genast men absolut  senast 24.2  till

fisvebloggar@hotmail.com

I mailet skall det framgå: 
A) ditt namn
B) din adress
C) namnet på din blogg

tisdag 12 februari 2013

Veckans Bloggare

Hejssan svejssan!

Denna veckas bloggare är jag, Erica.
Jag bor i en liten stad i södra Finland som heter  Ekenäs, som är en av städerna som gick samman och fick namnet Raseborg.
Jag är 40+ och mamma till sammanlagt 5 barn. av vilka 3 redan är vuxna.
För tillfället är jag sjukskriven från mitt jobb på nödcentralen. Min 24 åriga karriär kommer att få ett slut i höst. Kommer att skola om mej. Har sökt till textil artesan linjen. De som känner mej tycker att jag är helt galen. Jag som alltid hatat allt vad handarbete heter ;). Men nu under mina 3 år som sjukskriven har jag börjat virka, sticka och sy. Det är en form av terapi för mej. And I like it :D

Jag skriver bloggen Ericas Vita Drömmar som du kommer till här.
Jag började blogga för ca 1,5 år sedan. Allt detta började med att jag kände mej så nere av all den smärta som jag har 24/7.Så bloggandet har fått mej att tänka på annat änn smärta. Kunde aldrig ha trott att bloggande är så givande. Man får en hel massa tips och idéer.
Till en början handlade min blogg bara om inredning men allt efter som jag blev intresserad av handarbeten så bloggar jag också om det. Som så mycket annat.
Många vänner runt om i världen har jag fått under mina 1,5 år i blogglandia.





Frågan som ställdes till mej av förra veckasbloggare lyder ; Tycker du att bilder är viktiga i ett blogg inlägg?

Viktiga och viktiga. Det är trevligt att titta på bilder . Men inte betyder det att bloggar som ej har satt upp bilder skulle vara sämre för det.


Min fråga till dej nästa veckas bloggare lyder...... vad tycker du är det bästa med att blogga??


Nu vill jag önska er alla en fin fortsättning på veckan.

Ha det så bra alla.

Kram,


Erica /EricasVita Drömmar

fredag 8 februari 2013

VECKANS BLOGGARE

Den här veckan var det jag, Nina på bloggen Lilja's Corner, som fick äran att vara veckans bloggare. Kul! Men vad i fridens namn ska jag skriva?

Jag är fru och matte, husägare och drömmare. En biolog som genom längtan till jorden vidareutbildar mig till trädgårdsmästare och inom hantverket blomsterbinderi. Jag pysslar och läser, försöker uppleva nuet och längtar till underbara saker...

Jag började blogga i september 2008, två månader före jag och min man flyttade till vårt röda hus med vita knutar på landet. Min blogg har jag svårt att sådär rakt av placera i ett fack (det gäller säkert många bloggare). Den innehåller inredning, pyssel och trädgård, men också natur, vardagshändelser och en och annan livsbetraktelse. Sånt som upptar mitt intresse och mina tankar för tillfället, helt enkelt. Jag använder bloggen som ett kreativt utlopp, och det är i regel bilderna som står i fokus.


Veckans bloggare ska välja en bild... Jag gör ganska ofta små kollage, och därför tog jag mig friheten att lägga in ett sånt. Det är min favoritbloggbild från ifjol som illustrerar kärnan i mitt intresse för fotografering: Ljuset.


Bloggen är uppkallad efter min hund Lilja, som är av rasen Chinese crested dog (a.k.a. kinesisk nakenhund). Hon och lillasyster Snövit (på bilden ovan) får rätt ofta vara med på bloggen. Jag har ett avslappnat förhållande till min blogg och funderar inte framåt så mycket. Men jag hoppas att det här bloggåret kommer att innehålla ännu mera trädgård och pyssel än tidigare. Den som läser får se... :)

Klicka här för att komma till min blogg. Och lämna gärna en hälsning om du hälsar på!


Frågan från föregående veckas bloggare lyder: Hur balanserar du den hårfina gränsen mellan att vara personlig eller privat i bloggen?

Som person är jag ganska försiktig och tillbakadragen av mig och jag tycker inte om att göra mycket väsen av mig. Att hålla sig lite "hemlig" och privat på bloggen faller sig därför naturligt. Men jag är också en person som funderar och drömmer, och en del av mina personliga tankar strömmar ut genom fingrarna och in på bloggen. Inläggen avspeglar nog ofta mitt humör. Och jag tycker bloggar ska avspegla personligheten hos människan bakom bloggen. Men jag tänker oftast efter två gånger innan jag publicerar ett inlägg, och försöker ta ställning till om det jag skriver är något jag också kunde berätta för någon känd eller okänd människa i verkliga livet.

Fast i praktiken kör jag nog på och gör som det känns bäst för tillfället :)


Min fråga till nästa veckas bloggare: Tycker du att bilder är viktiga i ett blogginlägg?



Nu önskar jag er en trevlig fortsättning på vintern i väntan på den grönskande våren!

Nina i Liljas hörn av värden


.